Posty

Wyświetlanie postów z maj, 2015

Historia Pałacu Kultury i Nauki

Obraz
Podczas oficjalnej wizyty w Warszawie 3 lipca 1951 r.  Wiaczesław Mołotow (wówczas prawa ręka Stalina) zaproponował wybudowanie monumentalnego daru od Józefa Stalina dla Polski. Miał być to pałac liczący około 28-30 pięter, wybudowany na wzór okazałych moskiewskich wieżowców. Podczas wizytacji, Mołotowa oprowadzał go Józef Sigalin, szef biura odbudowy stolicy i naczelny architekt Warszawy. Uprzedzony wcześniej o "propozycji nie do odrzucenia", z aprobatą odniósł się do pomysłu wybudowania wieżowca w centrum stolicy. Szczegółowy plan prac zaczęto organizować na początku 1952 r. Naczelnikiem budowy został inż. G. Karawajew, a jego zastępcami bardzo doświadczeni inżynierowie, zasłużeni przy budowie gmachów wysokościowych w Moskwie. W zarządzie, który przybył do Warszawy, znajdował się również cały sztab specjalistów do spraw zaopatrzenia i transportu, a także robót wykończeniowych. W zaplanowanym Pałacu Kultury i Nauki najwyższe władze polskie i radzieckie zaplanowały umieszcze…

Niebieski robi kreski

Obraz
Niebieski, czyli Igor Rudziński, młody artysta, zaczął robić kreski już w wieku szkolnym inspirowała go sztuka ulicy, głównie graffiti. Dzisiaj to młody, ale już ukształtowany artystycznie malarz, performer, projektant i scenograf. Obecnego stylu nie sposób zaszufladkować, choć oczywiście można zauważyć pewne tendencje estetyczne, takie jak kubizm (franc. cabuse kostka lub sześcian), surrealizm (nadrealizm), czy turpizm (łac. turpis- brzydki). Przy tym ostatnim warto się zatrzymać,  ponieważ obrazy Niebieskiego trudno zaliczyć do wyważonych prac klasyków akademickich, czy eterycznych impresjonistów. Przy pierwszym zetknięciu z tym stylem można doznać szoku estetycznego, odnaleźć w nim swoisty kult brzydoty: mózgi, zdeformowane twarze, pająki, oczy, żołądki, odnóża i inne połączone ze sobą groteskowo-makabryczne wizje. Wizje z pogranicza koszmaru, jawy, fantazji i absurdu. W tej samej konwencji został też utrzymany ostatni wernisaż.

   30 kwietnia br. odbyła się wystawa, która niewątpli…

Mustache: Yard Sale vol.14

Obraz
Od 6 lat portal Mustache.pl organizuje największe targi mody niezależnej. To już 14. edycja, ponieważ impreza odbywa się  co pół roku. W Warszawie już w najbliższy weekend od  16 maja do 17 maja w Pałacu Kultury i Nauki będzie można spotkać się z niezależnymi młodymi projektantami. Na 8000 m2 planowane jest ponad 400 stoiskz oryginalnymi produktami z branży mody dla dorosłych, dziecięcej, designu oraz gastronomicznej.
Odwiedzenie targów może być świetną okazją do zapoznania z obecnymi trendami w projektowaniu ubrań i innych produktów wykorzystujących nowoczesny design. Na Yard Sale będzie można nie tylko kupić niszowe rzeczy, ale również uczestniczyć w panelach dyskusyjnych. Dla najmłodszych przygotowano liczne kreatywne warsztaty.  Natomiast wieczorem  po pierwszym dniu targów odbędzie się wydarzenie muzyczne z Reebok Classic, szczegóły można znaleźć na stronie:https://www.facebook.com/events/1412215335763430/.Mustache wspiera młodych projektantów z Polski, promuje niezależną modę i d…

Behance Portfolio Reviews

Obraz
Każdego roku w Behance Portfolio Reviews uczestniczą setki miast na całym świecie. W Warszawie już 12 maja w nowym gmachu Akademii SztukPięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37/39, w godzinach 18:00- 21:00 będzie można podziwiać prace artystów głównie z dziedziny grafiki i fotografii. Imprezie będą towarzyszyły prelekcje doświadczonych twórców.

To już 7. edycja wydarzenia skupiającego nową sztukę kreatywną. Behance Portfolio Review to impreza odbywająca się dwa razy w roku, która ma na celu nawiązanie dialogu pomiędzy artystami prezentującymi swoje prace, a odbiorcami. Dla twórców wystawienie  prac, to świetna okazja do podzielenia się z całym światem swoją twórczością, dla odbiorców to szansa na zapoznanie się ze współczesnymi tendencjami w grafice, a dla head hunterów sposobność znalezienia niepowtarzalnego talentu. Wydarzenie skupia zarówno profesjonalistów, jak i pasjonatów. 

Uczestnicy, którzy chcieli wystawić swoje prace mieli czas do 27 kwietnia, aby wysłać link do portfolio gł…