„Mała Ziemiańska” – kultowa kawiarnia międzywojennej Warszawy
Mała
Ziemiańska, kultowa kawiarnia
okresu międzywojennego w Warszawie, mieściła się przy ul. Mazowieckiej 12, w
starej kamienicy utrzymanej w stylu neorenesansowym. Obecnie nie upamiętnia
tego żadna tablica ani informacja, że bywali tam najsłynniejsi literaci i kwiat
warszawskiej sceny artystycznej. Oprócz elity artystycznej kawiarnię często
odwiedzali ludzie ze świata polityki, czy kadra profesorska
z usytuowanego nieopodal Uniwersytetu Warszawskiego.
Słynna kawiarnia była oblegana przez aktorów, malarzy, ludzi filmu, teatru i muzyków. Do stałych bywalców należała też jedna z najważniejszych grup literackich - Skamander. Pisarze posiadali swój własny stolik, przy którym często się spotykali w swoim stałym składzie: Julian Tuwim, Jan Lechoń, Jarosław Iwaszkiewicz, Antoni Słonimski, Kazimierz Wierzyński. Potrafili tam przesiadywać godzinami i prowadzić dysputy o aktualnych wydarzeniach, recytować swoje wiersze i żartować.
![]() |
Bywalcy Małej Ziemiańskiej, karykatura Jerzego Szwajcera pseud. Jotes |
Kawiarnia, właściwie nosiła nazwę cukierni, została założona zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., jako filia większych lokali, stąd przybrała nazwę Małej Ziemiańskiej. Bardzo szybko zyskała status najpopularniejszej kawiarni w Warszawie. Co wpłynęło na jej sukces? Na pewno usytuowanie, blisko położona galeria Zachęta, Uniwersytet Warszawski, dookoła liczne księgarnie i ówczesne centrum finansowe przy pl. Wareckiego (obecnie pl. Powstańców).
W cukierni serwowano aromatyczną, czarną kawę podawaną w szklankach, liczne ciasta, organizowano tam też koncerty. Wystrój i wyposażenie były bardzo nowoczesne jak na tamten okres, co widać było już wchodząc do środka przez obrotowe drzwi, w środku siedząc przy stoliku i pijąc kawę można było zadzwonić, aparaty telefoniczne były udostępnione dla klientów, co w tamtych czasach było luksusem.
![]() |
Reklama Małej Ziemiańskiej |
W okresie międzywojennym
Mała Ziemiańska bez wątpienia była miejscem kultowym, klimatycznym, gdzie
przebywała elita tamtejszych lat, skupiała się bohema dwudziestolecia międzywojennego, intelektualiści, artyści i politycy. W ciężkiej od dymu tytoniowego atmosferze przy kawie i ciastku z pewnością powstawał nie jeden wiersz, piosenka, czy pomysł na wielkie przedsięwzięcie artystyczne.
Obecnie przy ul Oleandrów 2/4 w Warszawie, prawie rok temu została założona kawiarnia o tej samej nazwie, urządzona w dawnym, klimatycznym stylu. Może tam również można spotkać ciekawe osobistości ze świata literatury, kina, czy teatru?
Komentarze
Prześlij komentarz