Hale Mirowskie w Warszawie


Wcześniej nazywane Hallami Targowymi, obecna nazwa pochodzi od usytuowania na pl. Mirowskim. Natomiast nazwa placu pochodzi od Wilhelma Miera, generała koszar Gwardii Konnej Koronnej zorganizowanej w 1717 r., Gwardzistów nazywano Mirowczykami, natomiast same koszary – mirowskimi. Do dzisiaj zachowały się fragmenty dwóch budowli, pomiędzy al. Jana Pawła II a ul. Chłodną. 
 
Halle Targowe, 1932 r.

Bliźniacze hale zostały wybudowane w okresie zaboru rosyjskiego, w latach 1899- 1901 r. według projektu stworzonego przez Bolesława Milkowskiego, Ludwika Pankiewicza, Apoloniusza Niewskiego i Władysława Kozłowskiego. Obydwa budynki niemal od początku swego istnienia stały się największymi obiektami handlowymi w Warszawie. Przed II wojną światową na targowisku znajdowało się blisko 400 straganów spożywczych. Jak na tamte czasy hale były wyposażone w nowoczesne instalacje do przechowywania żywności. Podczas wojny po wyodrębnieniu terenu getta, hale znalazły się poza jego murami, choć pierwotnie znajdowały się w dzielnicy żydowskiej. Podczas powstania warszawskiego budynki zostały doszczętnie zniszczone. Po zakończeniu wojny, ruiny hall miały być zburzone, a na ich miejscu powstać park. W 1948 r.  zaadaptowano je na dworzec autobusowy. 
 
Hala Mirowska podczas powstania warszawskiego, 1944 r.

 Ostatecznie zostały jednak odbudowane. Hala zachodnia – Mirowska została oddana do użytku  pod koniec 1962 r. i powróciła do pełnienia pierwotnej funkcji handlowej. Od 1974 r. do dzisiaj obiekt znajduje się w użytkowaniu Społem WSS Śródmieście.  Hala wschodnia – Gwardii, została przystosowana do pełnienia funkcji hali sportowo- widowiskowej. Dzisiaj również pełni funkcję hali handlowej, tylko w jej niewielkiej części nadal znajduje się kompleks sportowy WKS Gwardia (sekcja bokserska). Wygląd budowli został już bardzo nadszarpnięty znakiem czasu. Obecnie trwają prace konserwatorskie, które obejmują kompleksową renowację wszystkich elewacji oraz rekonstrukcji wszystkich elementów wystroju rzeźbiarskiego. W 1986 r. obydwa budynki zostały wpisane do rejestru zabytków województwa mazowieckiego.
 
Hala Mirowska, 1979 r.

 Hale Mirowskie nadal nie tracą na popularności, a ich targowiska odwiedzają codziennie tłumy konsumentów, poszukujących świeżych produktów wysokiej jakości. Spożywczy bazar  po stronie południowej obfituje w produkty z różnych kuchni świata. Można tu zapatrzeć się w świeże zioła, warzywa, owoce, przyprawy, bakalie, nabiał, często prosto od producentów. Stoiska są często wyspecjalizowane w sprzedaży jednego rodzaju produktów. Na bazarze zaopatruje się również wielu restauratorów, a także smakoszy przyjeżdżających na targ po swoje ulubione specjały z kuchni świata. 
 
Targ pod Halą Mirowską, 2011 r.

Komentarze