Steve McCurry "Unguarded Moments" w Leica Gallery w Warszawie


Znany i ceniony na całym świecie fotograf, rozpoczął swoją karierę jako fotoreporter podczas wojny afgańsko- sowieckiej. Przebrany w miejscowy ubiór przedostał się z Pakistanu do Afganistanu, już po zamknięciu granicy przez sowieckie wojska dla zachodnich dziennikarzy. Podczas tej podróży powstało najbardziej popularne zdjęcie Steve'a McCurry'ego zatytułowane Afgańska dziewczyna, które zostało zrobione w pakistańskim obozie dla uchodźców w Nasir Bagh. Zdjęcie przedstawia młodą dziewczynę,  nieznanego imienia, której twarz stała się znana całemu światu za sprawą okładki w National Geographic w czerwcu 1985 r. Fotografia stała się symbolem afgańskiego konfliktu i ciężkiej sytuacji uchodźców na całym świecie. Następnie zdjęcie zostało wykorzystane przez Amnesty International, a twarz młodej Afganki widniała na plakatach, czy broszurach. 
Artysta wiele lat pracował dla National Geographic, wybierał często niebezpieczne kierunki podróży, tworzył niezwykłe fotografie, stając się jednym z najbardziej podziwianych fotografów. Jego zdjęcia są znane całemu światu, trafiały na wiele okładek znanych czasopism, książek, wydał również kilkanaście własnych albumów. McCurry otrzymał  miedzy innymi Złoty medal im. Roberta Capy, który jest przyznawany fotografom wykazującym się odwagą i inicjatywą. 

Rybacy

W poniższym cytacie Steve McCurry wyjaśnia sens swojej pracy i pasji:
Wciąż i wciąż wracam do południowej i południowo-wschodniej Azji. Przyciągają mnie tam tysiącletnie świątynie, żywe kolory religijnych uroczystości i festiwali, ostre zapachy przypraw unoszące się w powietrzu i wszechobecne poczucie historii, otaczającej obszar niezmieniony przez stulecia. Moją wyobraźnię przykuwają zwłaszcza ludzie. Poszukując nowego zdjęcia, upatruję tych ulotnych, niepilnowanych chwil, chwil bez nadzoru i staram się uchwycić doświadczenia wyrzeźbione na ludzkich twarzach. Pokazuję ludzi w różnym wieku, bogactwo i bagaż ich życia. Każde zdjęcie to wyraz zaufania i otwartości wobec aparatu fotografa, a pośrednio wobec widza. Moje fotografie oddają pragnienie nawiązania kontaktu z innym człowiekiem, stworzenia wyjątkowej więzi – tak, aby ktoś, kto nigdy nie spotka bohatera portretu, nie będzie znał nawet jego imienia, mógł uczestniczyć w tym ułamku sekundy z jego życia. Niektóre z tych zdjęć zostały zarejestrowane w miejscach lub sytuacjach, o których nie chcę pamiętać, a których nigdy nie zapomnę. 
 
Mnisi ze świątyni Jokhang

 McCurry ma wielu wielbicieli swojego talentu na całym świecie. Jego wystawy są długo oczekiwanym wydarzeniem nie tylko przez profesjonalistów i ludzi z branży, ale też wszystkich, którzy lubią podziwiać ciekawe zdjęcia wykonane z głębią. Fotograf zrobił niezliczoną  ilość zdjęć na wszystkich kontynentach, najpopularniejsze prace ukazują zanikające kultury, konflikty, obyczaje i współczesne wydarzenia.


Młoda kobieta w zielonym szalu

W Leica Gallery Warszawa przy ul. Mysiej 3, od 19 czerwca do 30 sierpnia br. można podziwiać zdjęcia artysty pod tytułem: Unguarded Moments. Wystawa obejmuje najsłynniejsze zdjęcia artysty, wśród nich znajduje się afgańska dziewczyna, górnik z papierosem, rybacy, mnisi ze świątyni Jokhang i młoda kobieta w zielonym szalu. W sumie będzie można podziwiać 37 pięknych fotografii wykonanych w Nigerii, Mali, Czadzie, Jemenie, Kambodży, Indiach, Francji, czy byłej Jugosławii.  

Wstęp:
poniedziałek – sobota: 10:00-20:00
niedziela: 12:00-18:00
10 zł – bilet normalny
7 zł – bilet ulgowy i grupowy (od 5 osób)
7 zł – w poniedziałki cena biletu dla wszystkich zwiedzających

Dla mediów wstęp wolny

http://stevemccurry.com/
http://leica-camera.pl/aktualnosci/steve-mccurry-unguarded-moments/

Komentarze