Do zobaczenia pod Rotundą!


Kultowa Rotunda, miejsce spotkań, strefa zero, znajduje się przy ul. Marszałkowskiej 100/102, przy rondzie Romana Dmowskiego. Budynek został zaprojektowany przez Jerzego Jakubowicza jako cześć całościowego projektu zabudowy Zbigniewa Karpińskiego. Oddana do użytku w 1966 r., potocznie była nazywana czapką generalską ze względu na swój kształt. W środku Rotundy otworzono jeden z oddziałów PKO Banku Polskiego, który znajduje się tam do dzisiaj. Zaraz po Pałacu Kultury i Nauki, Rotunda pozostaje najbardziej charakterystycznym miejscem stolicy.



15 lutego 1979 r. w wyniku wybuchu gazu, Rotunda została zniszczona w 70%, wypadek był jedną z największych katastrof powojennej Warszawy, zginęło w nim 49 osób, a ponad 100 zostało rannych. Przyczyną wybuchu było przedostanie się gazu z uszkodzonej podziemnej instalacji do wnętrza budynku. Wybuch miał tak ogromną siłę, że świadkowie wydarzenia wspominają uniesienie się budynku: W momencie wybuchu cały gmach uniósł się nagle, niczym - bańka mydlana, po czym pękł. Z przeszklonych ścian na ulice runęły tafle szkła, wewnątrz zaś, do podziemi archiwum, zapadły się wszystkie kondygnacje budynku. Zostały również uszkodzone pobliskie budynki. Tempo w jakim odbudowano Rotundę było godne podziwu, już w październiku 1979 r. budynek oddano ponownie do użytku. W nowej Rotundzie wprowadzono niewielkie zmiany, jak na przykład przyciemnione szyby w oknach. Od strony ul. Widok została umieszczona  tablica z brązu upamiętniająca ofiary tragedii. 
 
Rotunda po wybuchu gazu w 1979 r.

Przez wiele lat pojawiały się pomysły, aby wyburzyć Rotundę i zastąpić ją nowoczesną, bardziej reprezentacyjną budowlą.  W styczniu 2010 r. właściciel budynku, PKO BP miał nawet przystąpić do prac wybudowania – nowej rotundy. Duża ilość mieszkańców Warszawy zaczęła jednak protestować i zbierać podpisy pod petycją i wnioskiem wpisania jej na listę zabytków.  Ostatecznie bank wycofał się z pomysłu zastąpienia Rotundy, bardziej nowoczesną. Pod koniec 2013 r. rozstrzygnięto konkurs na projekt rewitalizacji popularnego punku Warszawy, który wygrała firma architektoniczna z Krakowa. Na dole ma tradycyjnie pozostać bank, natomiast na pierwszej kondygnacji znajdzie się kompleks kawiarni. Obok powstanie kino letnie, od strony ul. Widok zostanie stworzone specjalne zagłębienie amfiteatralne,  przekryte konstrukcją ze stalowych linek oraz świetlnym dachem. Modernizacja ma kosztować ok. 15,5 milionów złotych,czekamy z niecierpliwością na Rotundę w nowej odsłonie!
 
Projekt modernizacji Rotundy


Komentarze