Prom Kultury na Saskiej Kępie


 Inauguracja budynku Promu Kultury Saska Kępa miała miejsce prawie cztery lata temu, 28 września 2011 r. U zbiegu ulic Paryskiej, Brukselskiej i Wersalskiej powstało nowoczesne centrum kultury. Sam budynek stylem architektonicznym nawiązuje do funkcjonalizmu, który jest zauważalny w zabudowie Saskiej Kępy, w szczególności tej z lat dwudziestych i trzydziestych. Niektóre części elewacji zostały przeszklone, co idealnie wpisuje się w charakter zabudowy dzielnicy.  Kształt promu nawiązuje do różnorodności programu artystycznego, który ma nas zabrać na szerokie wody wydarzeń kulturalnych, a może do nieopodal znajdującej się Wisły...?


 Na ponad tysiącu sześciuset metrach kwadratowych znajduje się: dwie przestrzenie galeryjne, sala konferencyjna, sala taneczna, sala widowiskowa na 150 osób (służy jako scena teatralna, ale również jako sala kinowa) i kawiarnia. Dach budynku jest zaadoptowany na taras w układzie amfiteatralnym z powierzchnią widowiskową. Cała atmosfera sprzyja rozwojowi artystycznemu i kreatywności. Prom Kultury organizuje między innymi: koncerty, spotkania autorskie, spektakle teatralne, projekcje kinowe, wieczory poezji, wykłady i prelekcje, spotkania z ciekawymi postaciami świata kultury, nauki i polityki, wernisaże i wystawy. Od 1 stycznia 2015 roku jest niezależną instytucją kultury działającą na Pradze Południe i realizuje swój autorski program wydarzeń artystyczno-kulturalnych. 


 W wakacje Prom Kultury przygotował bogaty program, w szczególności koncerty muzyki jazzowej, w sierpniu odbędzie się jeden koncert muzyki greckiej, z rdzennych regionów Grecji, Cypru i Krety. W każdą środę przez całe wakacje, odbywa się cykl Środa na parkiecie, gdzie można przyjść i potańczyć bez względu na stopień zaawansowania. W sierpniu rozbudowany jest repertuar kina, który w ramach cyklów: Kino na dachu, Kino letnie i Tureckiego kino Kępa organizuje projekcje filmów niszowych, ambitnych z wielu państw z Europy i ze świata.  


Szczegółowy kalendarz imprez poniżej:


Komentarze