Spotkanie Teatrów Narodowych w WarszawieSpotkanie Teatrów Narodowych to festiwal czołowych scen narodowych Europy, który jest organizowany co dwa lata. Od 10 października do 9 grudnia w Warszawie będzie trwała jego czwarta edycja. Po raz kolejny polska scena będzie gościła teatry z Wiednia, Sztokholmu, Wilna, a po raz pierwszy odwiedzi nas teatr z Francji- 
CDN Théâtre de Lorient, La Colline - théâtre national. 


CDN Théâtre de Lorient, La Colline to teatr wystawiający głównie sztuki z XIX i XX w., obecnie jest uważany za jeden z najważniejszych teatrów Europy. Podczas festiwali wystawi Koniec historii  według Witolda Gombrowicza, w reżyserii Christophe Honoré. Reżyser stawia naprzeciw siebie dramat Gombrowicza i koncepcje filozoficzne Francisa Fukuyamy. Natomiast honor inauguracji Spotkania Teatrów Narodowych przypadł psychologicznemu przedstawieniu Rosmersholm Henrika Ibsena. Kolejnym teatrem, który zaprezentuje się podczas festiwalu będzie Burgtheater z Wiednia, dla warszawskiego audytorium wystawi Płatonowa Antona Czechowa. Jest to młodzieńczy dramat pisarza, w reżyserii arcymistrza scenicznego realizmu, łotewskiego reżysera, Alvisa Hermanisa. Festiwal zamknie teatr z Wilna adaptacją dramatu Tadeusza Słobodzianka Nasza klasa, w reżyserii  Yany Ross. Bohaterami spektaklu nie są Żydzi, Polacy czy Litwini, ale po prostu ludzie uwięzieni w niekończącym się kołowrocie dobra i zła. To jedna z najgłośniejszych realizacji Naszej klasy, przez samego autora uważana za najlepszą.
 W czasie trwania Spotkania Teatrów Narodowych- 19 listopada Teatr Narodowy będzie obchodził 250- lecie swojego istnienia. Z racji jubileuszu po raz pierwszy sympozjum, które towarzyszy festiwalowi otworzy się dla publiczności. Sympozjum odbędzie się w dniach 20-21 listopada w Zachęcie. Podczas tego wydarzenia dyrektorzy czołowych scen narodowych z całego świata dyskutują o instytucjach, które prowadzą, dzieląc się przy tym swoimi spostrzeżeniami. Do dyskusji zapraszani są też wybitni humaniści. 

Program Festiwalu:

10 i 11 października. Kungliga Dramatiska Teatern (Dramaten) ze Sztokholmu. Henrik Ibsen Rosmersholm, reż. Stefan Larsson.

17 i 18 października. Burgtheater z Wiednia. Anton Czechow Płatonow, reż. Alvis Hermanis.

20 i 21 listopada. Sympozjum Teatrów Narodowych. Miejsce: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki.

4 i 5 grudnia. CDDB Théâtre de Lorient, Théâtre National de la Colline z Paryża. Koniec historii  według Witolda Gombrowicza, reż. Christophe Honoré. 


8 i 9 grudnia. Lietuvos Nacionalinis Dramos Teatras z Wilna. Tadeusz Słobodzianek Nasza klasa, reż. Yana Ross.


Komentarze