Mistrzowie pastelu w Muzeum Narodowym w Warszawie


Od 29 października można wybrać się na wystawę prezentującą okazałe, pastelowe płótna wybitnych malarzy. Ekspozycja skupia prawie 250 pasteli z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie i jest to najobszerniejsza tego typu wystawa w Polsce. Na co dzień z racji na delikatność i podatność na mechaniczne uszkodzenia, dzieła nie mogły znaleźć się na stałej wystawie muzealnej.  Obrazy można oglądać przez trzy miesiące, do 31 stycznia 2016 r. 

Leon Wyczółkowski, Autoportret w chińskim kaftanie, 1911 r. 

Pośród prezentowanych dzieł zobaczymy pastele mistrzów tej techniki, począwszy od prac Louisa François Marteau i Anny Rajeckiej, aż po dzieła polskich mistrzów tej techniki takich jak: Aleksander Orłowski, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański, Olga Boznańska, Kazimierz Stabrowski, Jan Rembowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, czy Wacław Borowski. Oprócz prezentowanych dzieł artystów polskich, zwiedzający, będą mogli również podziwiać płótna znakomitych europejskich twórców m. in. Christiana Wilhelma Ernsta Dietricha, Élisabeth Louise Vigée-Le Brun, Jeana-François Milleta, Pierre’a Puvis de Chavannes’a, Adolpha Menzla, Maxa Liebermanna. 

Józef Jankowski, Krajobraz z tęczą, 1901 r. 


Ekspozycja przedstawia dzieła w porządku chronologicznym, od czasów stanisławowskich, czyli początków mody na technikę pastelu w malarstwie, przez wiek XIX, aż do początków XX wieku. Wystawie jak zwykle będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń edukacyjnych, takich jak wykłady, spotkania na wystawie, a także przybliżenie sylwetek najwybitniejszych polskich i europejskich pastelistów. 
Jan Rembowski, Bańki mydlane, 1918 r. 
Komentarze