Stadion Dziesięciolecia - Jarmark Europa - Stadion Narodowy

Wszystko zaczęło się w latach 50., kiedy Stowarzyszenie Architektów Polskich zorganizowało konkurs na  zaprojektowanie stadionu olimpijskiego dla stolicy. Wygrał go zespół trzech architektów: Jerzy Hryniewiecki, Zbigniew Ihnatowicz i Jerzy Sołtan. Teren, na którym miał powstać przyszły stadion znajdował się pomiędzy Saską Kępą a Starą Pragą. Prace dotyczące budowy stadionu musiały ruszyć w tempie ekspresowym, ponieważ to w Warszawie miał się odbyć V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów.
Budowa stadionu

Budowniczowie kompleksu sportowego pobili rekord światowy w kategorii budowy obiektu takiej wielkości, zajęło im to tylko 11 miesięcy. Stadion został oficjalnie otwarty 22 lipca 1955 r. Dokładnie w 11. Rocznicę Manifestu Lipcowego, stąd też jego oficjalna nazwa Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego. W tym samym dniu odbył się również inauguracyjny mecz. Podnosząca się z powojennych zniszczeń Warszawa, miała swój nowy stadion na europejskim poziomie. 

Inauguracja otwarcia stadionu Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego

Posiadał pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, 8 - torową bieżnię lekkoatletyczną o długości 400 metrów, a jego trybuny potrafiły pomieścić ponad 70 000 widzów. Obiekt stał się reprezentacyjnym miejscem, gdzie przez niemal cały okres PRL – u odbywały się najważniejsze imprezy sportowe kraju, a także międzynarodowe. Oprócz wydarzeń sportowych stadion służył do celów kulturalnych, takich jak koncerty, czy ważne uroczystości państwowe. Ostatni mecz został rozegrany 17 kwietnia 1983 r.  


Jarmark Europa

W drugiej połowie lat 80. Stadion stracił swój blask i zaczął chylić się ku powolnemu upadkowi. Remont lub przebudowa były wstrzymywane ze względu na wysokie koszty. W zamian za utrzymanie obiektu stadion został w 1989 r.  wydzierżawiony prywatnej firmie do celów handlowych, która wynajmowała stoiska na koronie stadionu. Tak powstał nowy rozdział w epoce obiektu olimpijskiego, który zmienił się w wielki bazar o wdzięcznej nazwie Jarmark Europa, gdzie można było kupić niemal wszystko. 

Stragany na Jarmarku Europa

Prawie w centrum stolicy odbywał się wielki handel, w wielu przypadkach nielegalny. Najpopularniejszymi „zakazanymi” produktami były papierosy i alkohol z przemytu, nielegalne płyty z oprogramowaniem oraz CD. Oprócz produktów „użytku codziennego”, na stadionie można było kupić broń, narkotyki, a także tytuł szlachecki. 

Stadion Narodowy

W 2007 r. wielki bazar został zamknięty, a na jego miejscu zaczął powstawać obecny Stadion Narodowy, który miał być jedną z aren piłkarskich mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r.  Obecnie stadion pełni też funkcję centrum kongresowego i handlowo-wystawienniczego, odbywają się też na nim duże koncerty oraz inne imprezy sportowo – widowiskowe.  

Komentarze