Historia warszawskiej Pragi cz.2


W czasach zaborów tereny Pragi zaczęły pustoszeć, szlachta porzucała swoje majątki, które popadały w ruinę, a mieszczanie zamykali swoje interesy. Do rujnacji przyczyniły się także wznoszone fortyfikacje ziemne w latach 1807 – 1811 przez wojska Napoleona.  W drugiej połowie XIX wieku Praga zaczęła powoli odzyskiwać swój utracony blask, przyczyniła się do tego budowa nowego mostu łączącego Pragę z Warszawą. Most Kierbedzia (od nazwiska konstruktora – Stanisława Kierbedzia), został zbudowany w latach 1859−1864, w czasie zaborów most nosił oficjalną nazwę mostu  Aleksandryjskiego (od imienia cara – Aleksandra II). Kolejnym powodem odrodzenia Pragi było także otwarcie linii kolejowych: terespolskiej i petersburskiej. 

Most Kierbedzia, 1900 r.

Prężny rozwój przedmieścia Warszawy doprowadził do włączenia tych terenów do granic miasta, w 1891 r. stolica powiększyła się o Nową Pragę, Kamionek i Szmulowiznę. Natomiast w roku 1916 do Warszawy przyłączono kolejne przedmieścia, czyli: Grochów, Saską Kępę Targówek i Nowe Bródno. Włączenie nowych dzielnic do terenów miasta spowodowało wzrost liczby mieszkańców i dalszego rozwoju. Po Wielkiej Wojnie dzielnica Warszawy przeżywa swoją modernizację, powstają tutaj: Ogród Zoologiczny, średnicowa linia kolejowa, fabryka czekolady Wedel i nowoczesna zajezdnia tramwajowa. 

Fabryka czekolady E. Wedla

W wyniku nowego podziału administracyjnego miasta w 1928 r. całą prawobrzeżną Warszawę podzielono na: Pragę – Północ, Pragę – Południe, Grochów, Golędzinów, Targówek i Bródno. Podczas II wojny światowej Praga nie została zniszczona aż w takim stopniu, co reszta miasta. Niemcy wycofujący się z Pragi we wrześniu 1944 r. wysadzili aż trzy mosty (Poniatowskiego, Kierbedzia, średnicowy). Jednak wobec zniszczeń jakie poniosła lewobrzeżna część miasta, życie społeczne, polityczne i kulturalne zaraz po wojnie toczyło się właśnie na Pradze. 


To właśnie na Pradze zostały ulokowane tymczasowe siedziby władz Polski Ludowej, mieściło się tutaj wiele ambasad i urzędów. Z biegiem lat i odbudową Warszawy, Praga po raz kolejny została zaniedbana, kierowano tutaj przypadkowych lokatorów, a także nie przeznaczono wystarczająco dużo funduszy na remont dzielnicy. Tym samym Praga zyskała miano dzielnicy niebezpiecznej, szarej i zaniedbanej. Wyjątek stanowiła Saska Kępa, która uchodziła za przyczółek artystów i elit. Dzisiaj Praga przechodzi metamorfozę, stare budynki poddawane są renowacji, zamiast Stadionu Dziesięciolecia został wybudowany Stadion Narodowy, a także druga linia metra, powstają nowoczesne osiedla.  Rozpoczęto również rewaloryzację starej zabudowy, modernizację już przechodzi fabryka wódki Koneser, która ma się zmienić w nowoczesny kompleks mieszkaniowo - biurowo - handlowy, a także słynny bazar Różyckiego niebawem ma zmienić oblicze. Zgodnie z nowym podziałem administracyjnym z 2003 r. Praga - Południe dzieli się na mniejsze obszary: Kamionek, Saska Kępa, Gocław, Gocławek, Grochów i Olsztynka Grochowska. Natomiast Praga - Północ została podzielona administracyjnie na: Pelcowiznę, Nową Pragę, Starą Pragę i Szmulowiznę. 


W tym roku mija dokładnie 368. rocznica otrzymania przez Pragę praw miejskich. Z tej okazji, jak co roku zaplanowano szereg atrakcji. 

Komentarze