Najsłynniejsza cerkiew Warszawy

To chyba najpopularniejsza cerkiew w stolicy, pamiątka po wielokulturowej i wielowyznaniowej Warszawie, ale przede wszystkim po zaborze rosyjskim, w którym powstało wiele okazałych cerkwi. 

Sobór w 1909 r.

Bizantyjska budowla znajduje się przy al. Solidarności 52, jej pełna nazwa brzmi: Sobór metropolitalny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny. Został wzniesiony w II połowie XIX w. na potrzeby coraz to większej ilości populacji ludności rosyjskiej, wyznającej religię prawosławną. Na dzisiejszej Pradze-Północ zostały ulokowane dwa garnizony wojsk rosyjskich,  przez co ilość wyznawców Prawosławia raptownie wzrosła. Do rozwijającej się wówczas Warszawy napływała także ludność cywilna.

Katedra metropolitalna obecnie

Pełna przepychu cerkiew budowana w latach 1867–1869 miała utrwalić architekturę rosyjską w zabudowie Warszawy, ale również w założeniach carskich władz miała stanowić symbol rosyjskiego panowania na ziemiach polskich. Wybrana lokalizacja nie była przypadkowa, cerkwie były budowane w strategicznych miejscach Warszawy, co miało świadczyć o dominacji kultury rosyjskiej na zajętych terenach. Miała to być pierwsza tak okazała świątynia prawosławna w Warszawie, z utrzymaniem cech wschodniej architektury sakralnej, ponadto przy projekcie cerkwi brali udział jedynie rosyjscy architekci. 

Kiot z Częstochowską Ikoną Matki Bożej

Cerkiew św. Marii Magdaleny do końca I wojny światowej pełniła jedynie funkcje cerkwi parafialnej, natomiast w 1925 r. została soborem, czyli najważniejszym miejscem kultu w danym regionie. Po odzyskaniu przed Polskę niepodległości, nowe władze wydawały decyzje o rozbiórkach świątyń prawosławnych, co wiązało się z nastrojami antyrosyjskimi na odzyskanych ziemiach. W rezultacie w stolicy zostały tylko dwie cerkwie.  

Boczny ikonostas przed ołtarzem św.Hioba Poczajowskiego

W czasie II wojny sama cerkiew nie ucierpiała tak bardzo, podobnie jak prawobrzeżna część Warszawy, na początku  lat 50. budowla została wyremontowana, nie było to jednak wystarczające. Liczba wiernych, którzy mogliby partycypować w kosztach po wojnie znacząco spadła. 

Dolna cerkiew w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie

Dopiero w latach 60. przeprowadzono kosztowną renowację fresków, które wówczas znajdowały się w opłakanym stanie. Obecnie konserwacja wnętrza cerkwi prowadzona jest regularnie, dzięki czemu można podziwiać ciekawe wnętrze pełne fresków, ikon i imponujących mozaik. 

Fragmenty mozaiki Komunia Apostołów z soboru św. Aleksandra Newskiego w prawej nawie kaplicy

Komentarze

 1. Warto napisać krótko o cerkwiach zburzonych przez wolną Polskę po I Wojnie Światowe w ramach derusyfikacji. Przykładowo o najokazalszym Soborze Aleksandra Newskiego przy placu Saskim, z 70 metrową, drugą co do wysokości wieżą w Warszawie. Cerkiew ta, całkiem nowa, zostala zburzona po zaledwie 12 latach po wybudowaniu i wyświęceniu. Odwetowe to było.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo ciekawy temat, mam nawet książkę i krótki artykuł o tej cerkwi, kiedyś powstanie taki artykuł.

   Usuń
  2. Dzięki i oczekuję... Pozdrówka

   Usuń

Prześlij komentarz