Najpopularniejsze ulice Warszawy cz.1

Przejeżdżamy, spacerujemy, biegniemy przez nie codziennie, używamy ich nazw wskazując  nasz adres zamieszkania, miejsce pracy lub ulubioną kawiarnię. Oczywiście chodzi o ulice! Czy jednak nie używamy tylko pustych nazw, nie myśląc nawet, dlaczego dana ulica nazywa się tak, a nie inaczej? Jaka jest jej etymologia? Może wiąże się z ważnym wydarzeniem albo człowiekiem, którego nazwiskiem została nazwana? Poniżej przedstawiam najpopularniejsze ulice Warszawy, a także ich krótką historię. Al. Jerozolimskie – trudno znaleźć osobę, która nigdy nie spotkałaby się chociażby z nazwą tej ulicy, to przy niej usytuowane są jedne z najważniejszych obiektów Warszawy (Dworzec Centralny, Muzeum Narodowe, Rotunda, rondo Charlesa de Gaulle’a). A co nasze Aleje mają wspólnego z Jerozolimą?  Otóż nazwa pochodzi od osiedla żydowskiego „Nowa Jerozolima” z XVIII w. Usytuowanego niedaleko obecnego pl. Zawiszy, stąd też powstała droga zwana jerozolimską, a później ulica.


ul. Marszałkowska – w miejscu skrzyżowania z Al. Jerozolimskimi znajduje się ścisłe centrum Warszawy, jej nazwa wiąże się z nazwiskiem Franciszka Bielińskiego, który był marszałkiem wielkim koronnym, to z jego inicjatywy została wytyczona ulica, która już 1770 r., została oficjalnie nazwana ul. Marszałkowską.


ul. Nowy Świat – to chyba najpopularniejsze miejsce spotkań ze znajomymi na kawę, czy drinka, ulica znajduje się w samym centrum miasta, można tu dotrzeć z każdej strony Warszawy. Dlaczego Świat jest Nowy? W XVI w. mieściła się tutaj osada zwana „Nowoświecką”, która była pierwszą świecką jurydyką. Nazwa „Nowy Świat” upowszechniła się w połowie XVIII w., wtedy też obok pałaców zaczęły pojawiać się pierwsze kamieniczki, ponadto całą ulicę wyłożono brukiem. Liczne, najwyżej dwupiętrowe, klasycystyczne kamieniczki zapełniły Nowy Świat. To tutaj w połowie XIX w. ulicę przyozdobiły jedne z pierwszych w Warszawie latarnie gazowe.  ul. Chmielna – ulica dzieli się na dwie części, jedna (ta mniej popularna) znajduje się na Woli, druga (znana i lubiana) znajduje się pomiędzy ul. Marszałkowską a ul. Nowy Świat, obydwie części liczą około 600 metrów. Jej nazwa pochodzi od chmielu, który był uprawiany na tej drodze. Ulica została uregulowana około 1770 roku, wówczas przeprowadzono ją aż do Twardej i nadano współczesną nazwę. Wcześniej znana była też jako „Droga przez Chmielnik”.al. Niepodległości – kolejna znana ulica Warszawy, która powstała 1935 r.,  mieszczą się przy niej: Pole Mokotowskie, Politechnika Warszawska, Biblioteka Narodowa, GUS, SGH, Polskie Radio. A jej historia? Prawdopodobnie pochodzi z czasów powstania kościuszkowskiego i walk o niepodległość państwa, to przez ten teren przechodziła linia umocnień powstańczych.


ul. Puławska – druga, najdłuższa ulica Warszawy, liczy ponad 12 km, a jej historia sięga początku XIX w. ulica zyskała swoją nazwę ponieważ wiodła do miasta Puławy wówczas strategicznego miasta dla carskiego rządu, na obecnym odcinku ul. Puławskiej mieściły się też rogatki mokotowskie, wyznaczające granicę miasta. al. J. Waszyngtona – przed Wielką Wojną (I wojną światową) była jedynie usypaną, krętą"Czerwoną Drogą",  ulicą stała się w okresie międzywojennym, wówczas Saska Kępa przezywała swój dynamiczny rozwój i potrzebowała coraz więcej dróg i połączeń komunikacyjnych. Zaprojektowano wówczas u zbiegu z ul. Zieleniecką dzisiejsze rondo Waszyngtona wraz z aleją, której nadano nazwę pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych.  


ul. Francuska – najpopularniejsza ulica Saskiej Kępy, z modnymi kawiarenkami i restauracjami, latem często odbywają się tutaj różne wydarzenia kulturalne. Została wytyczona w latach 20. XX w., a jej  nazwa pochodzi od Republiki Francuskiej – sojusznika II Rzeczpospolitej. Ma także związek z czasami napoleońskimi, w których Polacy pokładali nadzieję na odzyskanie niepodległości.


ul. Wał Miedzeszyński – najdłuższa ulica Warszawy,  mierzy 14 km, pierwotnie był to wał przeciwpowodziowy mający chronić tereny Saskiej Kępy przed zalewaniem przez Wisłę, został usypany w latach 1906–1911. Ulica początkowo nazywana Drogą do Miedzeszyna, od 1919 r.  ul. Miedzeszyńską, a od 1958 r. funkcjonuje pod obecną nazwą. 


Komentarze

Prześlij komentarz