Historia Pałacu Prezydenckiego


Pałac Prezydencki, ale wcześniej Rady Ministrów, Namiestnikowski, Lubomirskich, Radziwiłłów, Koniecpolskich. Od 1994 r. jest oficjalną siedzibą prezydenta RP, a przy tym największym istniejącym pałacem w Warszawie. Jego historia sięga już XVII w. Budowę  rozpoczęto w 1643 r. na zlecenie hetmana wielkiego koronnego, Stanisława Koniecpolskiego, po jego śmierci w 1646 r., budowę dokończył jego syn - Aleksander. Następnie pałac na krótko przeszedł w ręce rodziny Lubomirskich, by w roku 1685 odkupili go Radziwiłłowie. W latach 20. XVII w. gmach pałacu został przebudowany na niezwykle popularny w tym okresie  styl włoski. Podczas panowania w nim Radziwiłłów pałac stał się miejscem spotkań na najwyższym szczeblu, wydawano w nim wiele balów i przyjęć. Od drugiej połowy XVIII w. budynek był wynajmowany. Od roku 1768 zaadaptowano go na teatr, który funkcjonował w pałacu do powrotu Karola Stanisława Radziwiłła, znanego pod przydomkiem Panie Kochanku. Po dwóch latach wielki magnat zmarł bezdzietnie, a pałac odziedziczył czteroletni syn jego przyrodniego brata - Dominik Radziwiłł. W tym czasie pałac nadal był wynajmowany, w szczególności bywały w nim trupy teatralne polskie, francuskie i niemieckie.

Pałac Namiestnikowski na grafice Fryderyka Dietricha, 1820 r. 

Pałac posiada bogatą historię kulturalno- artystyczno- polityczną. W czasie Sejmu Czteroletniego był główną siedzibą Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej. W 1807 r. była w nim wystawiana sztuka Andromeda, na której gościem honorowym był Napoleon Bonaparte, a roku 1818 r. to tutaj miał miejsce pierwszy publiczny koncert ośmioletniego Fryderyka Chopina. W tym samym roku pałac został odkupiony przez Rząd Królestwa Polskiego dla namiestnika Królestwa Polskiego i tak stał się Pałacem Namiestnikowskim. Paradoksalnie zamieszkiwał go tylko jeden namiestnik - generał Józef Zajączek. W czasie powstania listopadowego mieszkał tu jego przywódca,  Józef Chłopicki. W miejscu obecnego pomnika księcia Józefa Poniatowskiego w 1870 r. stanął pomnik pogromcy polskich powstań, feldmarszałka Iwana Paskiewcza- Erywańskiego.


Pomnik Iwana Paskiewcza Erywańskiego, odsłonięty w Warszawie w 1870 r.

 Po wyjściu Rosjan z Warszawy w 1915 r., zamek został przejęty przez wojska niemieckie, a 1917 r. zburzono pomnik Iwana Paskiewicza. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości  pałac przeszedł renowację i stał się siedzibą Rady Ministrów z prywatną częścią mieszkalną dla premiera. W czasie wojny pałac został zaadaptowany na hotel z kasynem, restauracją, i piwiarnią. Podczas wojny i Powtania Warszawskiego budowla nie ucierpiała, choć wycofujący się z Warszawy Niemcy, mieli w planach wysadzenie pałacu w powietrze, fortunnie nie zdążli. Zdążyli natomiast rozkraść większość cennego wyposażenia. W zachowanym jako jeden z nielicznych budynków rządowych w Warszawie stał się ponownie gmachem Rady Ministrów. Po przeprowadzonym remoncie i przeniesieniu rządu na Al. Ujazdowskie, pałac pełnił funkcję reprezentacyjną. W 1965 r. na środku placu postawiono pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. 

Pałac Prezydencki obecnie

 W 1990 r. rozpoczął się generalny remont z przeznaczeniem na siedzibę głowy państwa i jego Kancelarii, w ten sposób gmach zmienił nazwę na Pałac Prezydencki. W 1994 r. zamieszkał w nim prezydent Lech Wałęsa. Kolejnymi prezydentami zamieszkującymi pałac byli kolejno Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński. Po tragicznej śmierci pary prezydenckiej w 2010 r. przed gmachem pałacu został ustawiony krzyż przez harcerzy polskich. To zdarzenie stało się iskrą zapalną do protestów i roszczeń, w szczególności ze strony wyborców partii PiS. Obrańcy krzyża z całej Polski przybywali pod pałac, aby dniami i nocami pilnować nowego miejsca pamięci narodowej. Po usunięciu krzyża i przeniesieniu go do pałacowej kaplicy Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, obrońcy krzyża skandowali: Gdzie jest krzyż? W związku z protestami nowo wybrany wówczas prezydent, Bronisław Komorowski zamieszkał w Belwederze, znajdującym się przy Łazienkach Królewskich, Pałac Prezydencki pozostał jednak miejscem jego pracy i kancelarii.  Niebawem pałac będzie miał jednak nowych lokatorów, zamieszka w nim obecny prezydent Andrzej Duda z rodziną, oficjalna data przeprowadzki nie jest znana.
 
Obrońcy krzyża pod pałacem


Informacja dla zainteresowanych zwiedzaniem pałacu z oficjalnej strony Prezydenta RP:Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego jest możliwe dla grup zorganizowanych od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00 po uprzednim uzgodnieniu terminu. Zwiedzanie Pałacu jest bezpłatne, odbywa się z przewodnikiem i trwa około 60 minut. Osoby zainteresowane powinny przesłać wypełniony wniosek (pobierz) oraz listę uczestników (pobierz) na adres e-mail wycieczki@prezydent.pl lub faksem na numer 22 695 11 09. Uprzejmie informujemy, że rezerwacji dokonywać mogą wyłącznie instytucje, które nie zajmują się komercyjnie turystyką. W szczególnych sytuacjach zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu wcześniej zarezerwowanej wizyty. W dniu zwiedzania należy posiadać przy sobie dokument tożsamości.


http://www.prezydent.pl/bip/majatek-kancelarii/palac-prezydencki-w-warszawie/

Komentarze