Najpopularniejsze ulice Warszawy cz. 2

Nadszedł czas na kolejny artykuł poświęcony najpopularniejszym ulicą Warszawy. Skąd wzięła się nazwa ulic Alternatywy, Widok, Karowej, Freta, Kruczej czy Al. Ujazdowskich?

ul. Alternatywy –  nazwa pochodzi od kultowego serialu Alternatywy 4, który był kręcony na Ursynowie, w bloku przy ul. Grzegorzewskiej 3. To tam słynny dozorca, cieć, czy elegancko „gospodarz domu”– Anioł dyrygował mieszkańcami. Początkowo ulica istniała tylko na odcinku od ul. Pileckiego do ul. Polskie Drogi, ale wraz z rozbudową osiedla była sukcesywnie wydłużana. Swoją nazwę otrzymała dnia 27 stycznia 2005 roku. Pierwszy przypisany budynek do ulicy nosi numer „4”.


Al. Ujazdowskie – Wcześniej Droga Kalwaryjska, Aleja Belwederska, Aleja Stalina. Droga została wytyczona już w latach 1724-1731 i miała prowadzić do Ujazdowa. Rozpoczynała się dwoma złotymi krzyżami (dziś pl. Trzech Krzyży), a kończyła w okolicach dzisiejszego pl. Na Rozdrożu. Wzdłuż drogi, co 90 metrów ustawione były kapliczki z muru pruskiego, których razem było 28. Droga o szerokości 14 metrów wysadzona była również lipami, w roku 1818 przy Alejach powstał Ogród Botaniczny.  W drugiej połowie XIX wieku wzdłuż ulicy zaczęły pojawiać się wille i pałace arystokracji, które zaczęły wypierać wcześniejsze domy z rozległymi ogrodami. Aleja stała się dzięki nim popularnym miejscem spacerów. W 1862 roku ulica zaczęła funkcjonować już jako Aleja Ujazdowska.


ul. Widok – chyba niemal każdy, kto kiedykolwiek był w Warszawie przechodził tą ulicą, obok niej znajduje się przecież słynna Rotunda (tu osobny artykuł: http://kultwarszawa.blogspot.com/2015/08/do-zobaczenia-pod-rotunda.html). Ulica została wytyczona już w połowie XVII wieku jako droga narolna przez tereny Kałęczyna. Miała wtedy około 2 kilometrów i prowadziła od traktu (dzisiejsza ulica Bracka) aż do wsi Wola Wielka (obecnie okolice ulicy Karolkowej). W 1770 roku w okolicach ul. Towarowej przeciął ją usypany wał obronny. Wtedy też została ona uregulowana, stała się pełnoprawną ulicą, otrzymała również swoją obecną nazwę, prawdopodobnie od rozciągającej się stąd panoramy.


ul. Karowa – jest to jedna z bocznych ulic Krakowskiego Przedmieścia, jej nazwa pochodzi od taboru miejskiego, zwanego Magazynem Karowym, utworzonego przez marszałka wielkiego koronnego Franciszka Bielińskiego. Powstała pod koniec XIX wieku. Była jednym z niewielu połączeń pomiędzy górną częścią Warszawy a Powiślem.


ul. Freta – wzdłuż niej ciągnie się Nowe Miasto, brak jednoznacznej etymologii jej nazwy, na pochodzenie tej odnotowywanej od 1427 roku nazwy istnieje kilka wytłumaczeń: najpopularniejsze jest pochodzenie od łacińskiego określenia fretha oznaczającego pole nieuprawne. Inne wiążą się z niemiecką nazwą Freiheit (wolność), jako że była tu wolna przestrzeń poza bramą staromiejską wykorzystywana na targi lub od łacińskiego Freta oznaczającego błota, z których ulica niegdyś słynęła.


ul. Podwale – ulica powstała zapewne wraz z lokacją Starej Warszawy oraz usypaniem wokół niej ziemnych wałów obronnych, od których wzięły się pierwsze nazwy ulicy: Podwale, Zawale, Na Wale, Przywale czy po prostu Wał. Z czasem wał został zastąpiony przez mury, jednak nazwa Podwale pozostała.ul. Bagno – bardzo krótka uliczka, bo liczy  około 250 metrów, powstała w okresie bujnego rozwoju tej części Warszawy, w XVII wieku na terenie po osuszonych mokradłach. Na początku wchodziła w skład ciągu ulic Bagno, Zgoda, Bracka, Wiejska, które łączyły jurydykę Grzybów z Ujazdowem, stanowiąc najszybsze i najkrótsze połączenie między nimi. W wyniku XIX-wiecznych zmian w układzie urbanistycznym Śródmieścia została skrócona do ul. Świętokrzyskiej.


ul. Krucza – została wytyczona około 1770 roku, początkowo kończyła się ślepo przy ul. Nowogrodzkiej. Dociągnięcie ulicy do Szpitalnej utrudniał podmokły grunt zwany potocznie krukiem, od którego wywodzi się nazwa Krucza.
ul. Wilcza (dawniej także Kałęczyńska) – położona w Śródmieściu Południowym, która biegnie od Alej Ujazdowskich do ul. Koszykowej. Ulica była pierwotnie drogą narolną, która biegła wzdłuż włóki wójtów Starej Warszawy – w XV wieku była nimi rodzina Wilków, wobec czego ich włości nazywano Wilcze lub Na Wilczem.


Komentarze