Pałac Przebendowskich, Muzeum Lenina, Muzeum NiepodległościPałac mieści się przy jednej z najbardziej znanych okolic Warszawy, pomiędzy jezdniami al. Solidarności, nieopodal Teatru Narodowego, ogrodu Krasińskich i Starego Miasta. Został wzniesiony przez Rodzinę Przebendowskich, później należał do magnackiej rodziny Radziwiłłów, po wojnie pałac zaadaptowano na Centralne Muzeum im. Lenina, do którego przyjeżdżały wycieczki szkolne z całej Polski. Od przeszło dwudziestu sześciu lat w budynku mieści się Muzeum Niepodległości.

Pałac po odbudowaniu w latach 50. XX w., warszawa.fotopolska.eu

Pałac został wzniesiony ok. 1730 r., w modnym wówczas stylu barokowym dla podskarbiego koronnego Jana Przebendowskiego, efektowny dom miał dodać splendoru rodzinie, która nie mogła poszczycić się wielowiekowym szlacheckim pochodzeniem. W latach 1760-1762 hrabia d’Aranda (dyplomata i poseł hiszpański) wynajął cały pałac i stworzył z niego miejsce hucznych przyjęć oraz balów maskowych. Budynek należał do pierwotnych właścicieli zaledwie przez 36 lat, gdyż 1766 r. został nabyty przez Konstancję i Rocha Kossowskich. W XIX wieku pałac zaczął popadać w ruinę, rodzina Kossowskich zamieszkiwała na stałe w innym miejscu, budynek zaś przyjął funkcje hotelowe. 
 
Dzieci podczas zwiedzania Muzeum Lenina, zdj. G. Rutowska/NAC
 

 W kolejnych latach pałac mógł poszczycić się  naprawdę barwną historią: Znajdował się tu Hotel de Hamburg, gabinet figur woskowych oraz różnej maści sztukmistrze i oferenci – kobieta bez rąk, zadziwiająca publiczność umiejętnością precyzyjnego posługiwania się stopami, magik, cudzoziemiec sprzedający zamorskie ptaki, Niemiec „gwiżdżący przy gitarze”. Innego rodzaju atrakcje zapewniały restauracja Gąsiorowskiego, kawiarnia literacko-muzyczna i Zajazd Białostocki. W oficynie pałacu znalazło się nawet miejsce na „Fabrykę Guzików oraz Wszelkich Wyrobów Metalowych i Pieczętarskich”. Przez pewien okres mieścił się tu Urząd Kontroli Służących – instytucja policyjna, oraz Trybunał Handlowy. Za czasów Królestwa Kongresowego mieszkał w pałacu komendant Warszawy, rosyjski generał Lewicki. Natomiast w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XIX w. funkcjonowała drukarnia i zakład piwa bawarskiego*. 
 
Dzieci podczas zwiedzania Muzeum Lenina, zdj. G. Rutowska/NAC

Po 1831 roku pałac czterokrotnie zmieniał właścicieli i był wykorzystywany w charakterze kamienicy czynszowej. Kolejnym właścicielem został majętny szlachcic z Litwy, Jan Zawisza. To właśnie on dokonał renowacji i przebudowy pałacu. Nowy właściciel zamówił u znanego malarza, Henryka Siemiradzkiego, plafon iluzjonistyczny Światło i mrok. W 1912 roku pałac nabył książę Janusz Franciszek Radziwiłł. Książę urządził w nim mieszkanie ordynata oraz Zarząd Dóbr i Interesów ks. Janusza Radziwiłła. Podczas powstania warszawskiego pałac bardzo ucierpiał, a właścicieli najpierw naziści wywieźli do Berlina, a następnie sowieci do Moskwy. Po zwolnieniu w roku 1947 rodzina powróciła do Polski. Tutaj książę Janusz zgodził się odstąpić państwu ruiny swego pałacu w zamian za dwupokojowe mieszkanie.

Muzeum Niepodległości obecnie, domena publiczna

Pałac miał zostać całkowicie zburzony, a na jego miejscu miała przebiegać trasa  W-Z, na szczęście interweniowali w tej sprawie konserwatorzy zabytków. Pałac odbudowano bardzo szybko, już 1949 r. służył celom publicznym, wykorzystywały go głównie związki zawodowe, a po 1955 roku budynek przekształcono w Centralne Muzeum im. Lenina. Po jego likwidacji 30 stycznia 1990 roku pałac mieścił Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych, które ostatecznie przyjęło nazwę Muzeum Niepodległości
 
Muzeum Niepodległości obecnie, domena publiczna